Fabric tarpaulin 260 g 8 m x 12 m Tarpaulin Boat cover All-purpose tarpaulin Tarpaulin
€198.80*
Content:
96 Quadratmeter
(€2.07* / 1 Quadratmeter)
Available, delivery time: 3 - 5 days
Product number:
1008725968
Weight:
25 kg
Description
Product information "Fabric tarpaulin 260 g 8 m x 12 m Tarpaulin Boat cover All-purpose tarpaulin Tarpaulin"
This is a universally applicable tarpaulin for professional use in the trades, agriculture, forestry and the private sector. The fabric tarpaulin is made of strong ribbon fabric, which is coated on both sides with polyethylene. These fabric tarpaulins are particularly tear-resistant.
The complete tarpaulin has a reinforced edge with metal eyelets around the edge. This makes it easy to attach the tarpaulin quickly and securely.
Properties:
- Colour: white
- Material weight: 260 g/m²
- UV stable
- particularly tear resistant
- 100% waterproof
- washable
- dirt neutral
- weatherproof
- temperature stable
- always reusable
- Dimensional tolerance +/- 5%
Properties
| Basis Weight: | 260 g/m² |
|---|---|
| Color: | white |
| Field of application: | Cover tarpaulin for professional use |
| Length: | 8,00 m |
| Width: | 12,00 m |
Product safety
Product Safety
Manufacturer / responsible Person in the EU
| Company: | Aquagart Trading GmbH |
|---|---|
| Address: |
Heubischer Ortsstraße 79 Föritztal 96524 DE |
| E-Mail Address: | verkauf@aquagart.de |
| Phone number: | + 49 (0)36761-52018 |