66 m² Garden fleece Weed control fabric Weed liner Mulch liner Mulch fabric 150 g 2 m wide
€86.80*
Available, delivery time: 3 - 5 days
Product information "66 m² Garden fleece Weed control fabric Weed liner Mulch liner Mulch fabric 150 g 2 m wide"
Weed control fabric is a biological and environmentally friendly method of weed control. Thanks to the fabric, the chemical treatment of weeds can be completely dispensed with!
The weed control fabric suppresses weed growth by depriving weeds of the light that they need to grow. The fabric keeps your bed or area free from weeds and retains moisture to supply the roots of the plants directly with water.
The mulch fabric should be laid in strips with an overlap of 10–15 cm. You can cut the weed control fabric precisely with ordinary scissors. Cover the fabric with bark mulch, stones, gravel or similar. More
You can find instructions on how to lay the weed control fabric in our info video.
Properties:
- Weight: 150 g/m² / Heavy duty
- Roll width: 2.0 m
- Colour: black
- Material thickness: 0.340 mm
- Frost and hail resistant
- Air and moisture permeable
- rot-proof
- UV-stabilised
| Basis Weight: | 150 g/m² |
|---|---|
| Color: | black |
| Field of application: | Hard-wearing premium version for walked-on and driven-on surfaces |
| Length: | 33,00 m |
| UV Stable: | No |
| Width: | 2,00 m |
Product Safety
Manufacturer / responsible Person in the EU
| Company: | Aquagart Trading GmbH |
|---|---|
| Address: |
Heubischer Ortsstraße 79 Föritztal 96524 DE |
| E-Mail Address: | verkauf@aquagart.de |
| Phone number: | + 49 (0)36761-52018 |