427.5 m² Geotextile fleece Garden fleece Weed control fabric Drainage fleece 200 g 1.9 m
€642.80*
Available, delivery time: 3 - 5 days
Product information "427.5 m² Geotextile fleece Garden fleece Weed control fabric Drainage fleece 200 g 1.9 m"
Geotextile fleece with a weight of 200 g per m² (not just 50 g or 80 g)
This fabric is the first choice when it comes to paving and working with stones in gardening and landscaping. It is extremely resistant and is also used in road construction. In addition, the fabric is UV-stable and therefore does not need to be covered.
Fields of application: Protective fabric for pond construction, drainage fabric, in the garden for weed control, separating and protective layer in path and paving construction, underlay in floors under loose fill, separating and filter membrane in green roofs.
A universal fabric for gardening and landscaping made of 100% polyester fibres. Made in Germany.
Properties:
- Weight: 200 g/m²
- Roll width: 1.9 m
- Colour: white
- Roll length: 25 m or 50 m (per roll)
- Material thickness: 1.7 mm
- 100% polyester fibres
- Punch penetration force 1700N (GRKIII)
- Permeable
- Water jet bonded
- Frost and hail resistant
- Air and moisture permeable
- rot-proof
- particularly permeable to water
- UV-stable (does not need to be covered)
| Basis Weight: | 200 g/m² |
|---|---|
| Color: | white |
| Field of application: | Separation and protection layer in road and pavement construction |
| Length: | 225,00 m |
| UV Stable: | Yes |
| Width: | 1,90 m |
Product Safety
Manufacturer / responsible Person in the EU
| Company: | Aquagart Trading GmbH |
|---|---|
| Address: |
Heubischer Ortsstraße 79 Föritztal 96524 DE |
| E-Mail Address: | verkauf@aquagart.de |
| Phone number: | + 49 (0)36761-52018 |