20 m Mesh liner, garden liner, greenhouse liner, cold frame liner 2 m wide
€113.80*
Content:
40 Quadratmeter
(€2.85* / 1 Quadratmeter)
Available, delivery time: 3 - 5 days
Product number:
1011701456
Weight:
15 kg
Description
Product information "20 m Mesh liner, garden liner, greenhouse liner, cold frame liner 2 m wide"
This lattice liner is particularly sturdy and tear-resistant. The transparent liner, reinforced by a green mesh, gives your plants more light, which increases growth. The greenhouse liner protects the plants from wind and weather.
This liner is used primarily in the garden, for greenhouses, polyethylene tunnels, cold frames, as a cover for garden furniture, sandboxes or firewood piles.
You will receive your liner in the selected dimensions. To cut them individually at home, a normal pair of scissors is sufficient.
Properties:
- Weight: 250 g/m²
- Roll width: 2.0 m
- Colour: green/transparent
- reinforced nail edge on both sides for fastening
- Material: Polyethylene film (PE)
- very resistant
- Tear resistance: 760N per 5 cm
- Frost and hail resistant
- Waterproof and washable
- UV stable
Properties
| Basis Weight: | 250 g/m² |
|---|---|
| Color: | green |
| Field of application: | Mesh fabric film for greenhouse construction |
| Length: | 20,00 m |
| UV Stable: | Yes |
| Width: | 2,00 m |
Video
Product safety
Product Safety
Manufacturer / responsible Person in the EU
| Company: | Aquagart Trading GmbH |
|---|---|
| Address: |
Heubischer Ortsstraße 79 Föritztal 96524 DE |
| E-Mail Address: | verkauf@aquagart.de |
| Phone number: | + 49 (0)36761-52018 |