150 m² Garden fleece Weed control fabric Mulch fabric Weed control membrane Geotexile membrane 120 g 1 m w.
€138.80*
Available, delivery time: 3 - 5 days
Product information "150 m² Garden fleece Weed control fabric Mulch fabric Weed control membrane Geotexile membrane 120 g 1 m w."
Weed control fabric is a biological and environmentally friendly method of weed control. Thanks to the fabric, the chemical treatment of weeds can be completely dispensed with!
The weed control fabric suppresses weed growth by depriving weeds of the light that they need to grow. The fabric keeps your bed or area free from weeds and retains moisture to supply the roots of the plants directly with water.
The mulch fabric should be laid in strips with an overlap of 10–15 cm. You can cut the weed control fabric precisely with ordinary scissors. More
You can find instructions on how to lay the weed control fabric in our info video.
You are buying a completely premium weed control fabric made of 100% polyester fibres and a weight of 120 g per m².
As this weed control fabric is UV-stable, it does not need to be covered.
Properties:
- Weight: 120 g/m²
- Roll width: 1.0 m
- Colour: black
- 100% polyester fibres
- Material thickness: 1.1 mm
- Roll length: 25 m (per roll)
- Water jet bonded
- Frost and hail resistant
- Air and moisture permeable
- rot-proof
- UV-stable (does not need to be covered)
- particularly permeable to water
| Basis Weight: | 120 g/m² |
|---|---|
| Color: | black |
| Field of application: | Hard-wearing premium version for walked-on and driven-on surfaces |
| Length: | 150,00 m |
| UV Stable: | Yes |
| Width: | 1,00 m |
Product Safety
Manufacturer / responsible Person in the EU
| Company: | Aquagart Trading GmbH |
|---|---|
| Address: |
Heubischer Ortsstraße 79 Föritztal 96524 DE |
| E-Mail Address: | verkauf@aquagart.de |
| Phone number: | + 49 (0)36761-52018 |