112 m² Winter protection fleece Insulating garden fleece Frost protection 80 g 1.4 m wide
€130.80*
Available, delivery time: 3 - 5 days
Product information "112 m² Winter protection fleece Insulating garden fleece Frost protection 80 g 1.4 m wide"
You can get a top quality winter protection fleece here, with a weight of 80 g/m², i.e. a thick fleece with a lot of thermal insulation.
Insulating garden fleece is the best frost protection for containers and outdoor plants.
A robust non-woven fabric that protects plants from cold, wind and snow load. The frost protection fleece has insulating properties, is light, permeable to light and moisture, breathable and protects against excessive sunlight. The fleece is of course also UV and weather resistant. In spring it can be used as a cover on sowing beds and cold frames.
Properties:
- Weight: 80 g/m²
- Roll width: 1.4 m
- Colour: white
- Air and light permeable
- Material: Polypropylene (PP)
- UV and weather resistant
- protects against cold, wind and snow load
- insulating properties
| Basis Weight: | 80 g/m² |
|---|---|
| Color: | white |
| Field of application: | Winter protection for plants |
| Length: | 80,00 m |
| UV Stable: | Yes |
| Width: | 1,40 m |
Product Safety
Manufacturer / responsible Person in the EU
| Company: | Aquagart Trading GmbH |
|---|---|
| Address: |
Heubischer Ortsstraße 79 Föritztal 96524 DE |
| E-Mail Address: | verkauf@aquagart.de |
| Phone number: | + 49 (0)36761-52018 |