100 m Game fencing Forest fencing Field fencing Wire fencing Knotted fencing 160/15/15
€194.80*
Available, delivery time: 3 - 5 days
Product information "100 m Game fencing Forest fencing Field fencing Wire fencing Knotted fencing 160/15/15"
With us you only get quality fencing Made in EU, not low-quality wire fencing from China as is often the case!
Game fencing is a wire mesh made of heavily galvanised, high-strength steel wires that are firmly connected to each other by winding knots. This is why experts also call it knotted fencing.
We offer fencing in heights between 1 m and 2 m, as well as various mesh sizes and wire thicknesses. With knotted fencing, you can fence large areas quickly, safely and cost-effectively.
Originally used in agriculture and forestry, game fencing is now used in a wide variety of fencing projects. You will be surprised how flexibly you can use this fencing.
Properties:
- Fence height: 160 cm
- Roll length: 50 m (per roll)
- galvanised from high-strength steel wires
- Wire thickness top / bottom: 2.0 mm
- Wire thickness vertical / horizontal: 1.6 mm
- Knot type: Wrap knot
- Mesh sizes from bottom to top:
- 11 mesh openings 10 cm x 15 cm
- 2 mesh openings 15 cm x 15 cm
- 1 mesh opening 20 cm x 15 cm
- Mesh width generally 15 cm
- Weight per roll: 25 kg
- Number of packages: 2
| Color: | gray |
|---|---|
| Field of application: | Standard wildlife fence with standard mesh |
| Height: | 1,60 m |
| Length: | 100,00 m |
| Mesh Width: | 15 cm |
| Small game Safe: | No |
Product Safety
Manufacturer / responsible Person in the EU
| Company: | Aquagart Trading GmbH |
|---|---|
| Address: |
Heubischer Ortsstraße 79 Föritztal 96524 DE |
| E-Mail Address: | verkauf@aquagart.de |
| Phone number: | + 49 (0)36761-52018 |